Rozdrażnienie, zmęczenie, ból głowy, gorsza koncentracja i zwiększona podatność na infekcje to dolegliwości, które często towarzyszą nam głównie jesienią i zimą. Przyczyn złego samopoczucia najczęściej szukamy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, tymczasem powodować je może odwodnienie.
W upalne letnie dni zazwyczaj pamiętamy o uzupełnianiu płynów i częściej sięgamy po butelkę wody. Wraz z obniżaniem się temperatury powietrza nasze pragnienie nie daje o sobie znać tak mocno i woda coraz rzadziej pojawia się w naszych jadłospisach. Królować zaczynają natomiast ciepłe, słodkie napoje i kaloryczne potrawy. Tymczasem picie wody zimą jest tak samo ważne jak latem. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia ze zmniejszonym odczuwaniem pragnienia.
„Woda jest podstawowym nośnikiem substancji odżywczych, reguluje także temperaturę ciała pozwalając na utrzymanie jej na stałym poziomie niezależnie od warunków zewnętrznych.
W okresie zimowym rzadziej odczuwamy pragnienie i często zapominamy o zabezpieczaniu odpowiedniej podaży płynów. Przebywanie w suchych – ogrzewanych lub klimatyzowanych – pomieszczeniach, podobnie jak upalne lato, powodują znaczne straty płynów w organizmie, często doprowadzając do odwodnienia” – mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk (Centrum Zdrowia Dziecka) „Regularne picie wody wpływa nie tylko na poprawę ogólnej kondycji i samopoczucia, ale także – poprzez nawilżenie błon śluzowych – pomaga zwiększać naszą odporność przed zakażeniami wirusowymi, szczególnie częstymi w okresie jesienno-zimowym” – dodaje prof. Książyk.
Co zrobić, żeby również o tej porze roku być pełnym energii i cieszć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem? Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i pamiętać o regularnym piciu wody podczas chłodnych dni? To bardzo proste, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
- Pij wodę przez cały rok; Nasz organizm składa się w ok. 60% z wody. Bez niej jesteśmy w stanie przetrwać zaledwie kilka dni (bez jedzenia nawet kilka tygodni!)
- Pij wodę niezależnie od pogody. Codziennie tracimy ok 2,5l wody, która zużywana jest na mnóstwo procesów i reakcji zachodzących w organizmie (oddychanie, trawienie transport składnikówodżywczych, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii). Uzupełnianie tych strat jest więc kluczowe dla zdrowia!
- Pamiętaj, że pragnienie jest jednym z pierwszych objawów odwodnienia, dlatego pij wodę zanim poczujesz ból głowy czy suchość w ustach; wodę powinno się pić powoli, małymi łykami – jest to szczególnie ważne, gdy przebywamy w suchych
i ogrzewanych pomieszczeniach;
- Gdy choroba stanie się faktem – pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu; lekarze zalecają picie wody przy wszystkich zakażeniach górnych dróg oddechowych. Odpowiednia podaż płynów jest szczególnie ważna, gdy jednym
z objawów choroby jest podwyższona temperatura ciała, a także we wszystkich chorobach, którym towarzyszą biegunka i wymioty. Należy również pamiętać,
że prawidłowe nawodnienie poprawia działanie leków mukolitycznych i pomaga odksztuszać wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych podczas infekcji.
- Spraw, by picie wody stało się codziennym nawykiem tak jak np. mycie zębów. Miej butelkę zawsze obok siebie w zasięgu wzroku – na biurku, w samochodzie w torebce. Kiedy ją widzisz częściej po nią siegasz!